Wydarzenia





......STRONA GŁÓWNA
......GALERIE
......HISTORIA
......WYDARZENIA
......LINKI

LANDSKAPIŚCI

      Śląskie Towarzystwo Fotograficzne i Związek Polskich Artystów Fotografików - Okręg Śląski zaprasza na spotkanie z formacją fotograficzną Landskapiści 14 grudnia 2006 roku o godzinie 18.00 przy ulicy Warszawskiej 5 w Katowicach

Zaproszenie

ZPaf Okręg Śląski - Motywy Śląska

      Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, Galeria Katowice ZPaf zaprasza na cykl wydarzeń ramach projektu MOTYWY ŚLĄSKA 2006

Program: Motywy Śląska

Marek Loher - Cisza miejsc przeszłych

     Informujemy, że zapowiadany na wtorek wernisaż mojej wystawy na Wydziale Prawa UŚ nie odbędzie się w wyniku komplikacji z ilością dostępnego miejsca wystawowego - natomiast o planowanej godzinie 16.00 będzie tam zapowiadany wernisaż wystawy Antka Kreisa i Tomasza Liboski "Śląsk Egzotyczny".
Natomiast moją wystawę można od piątku oglądać w Galerii Szyb Wilson, gdzie w ramach trwania "Motywów Śląska" pozostanie do przyszłej niedzieli - 19stego listopada.

Plener fotograficzny



     Z ogromną przyjemnością pragniemy ogłosić, że połączony plener integracyjny Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz śląskiego oddziału Związku Polskich Artystów i Fotografików stanie się faktem! Spotykamy się w weekend 6-8 października w hotelu "Pieniny" w Niedzicy, ul. Kanada 38, tel. (018) 26 29 383 (Szczegóły o hotelu: www.niedzica.pl/turystyka.htm)
Tym razem do naszej wyprawy dołączyła firma Olympus. Dzięki niej oprócz tradycyjnych prezentacji zdjęć i dyskusji o nich do późnych godzin nocnych będziemy mieli okazję zapoznania się z gorącymi nowinkami jednego z wiodących producentów sprzętu fotograficznego na świecie, zapoznamy się z cechami wyróżniającymi system 4/3 Olympusa - system specjalnie skonstruowany i dostosowany do wymagań stawianych przez fotografię cyfrową, wysłuchamy też wykładów na temat fotografii, optymalnej obróbki plików cyfrowych, zainteresowani będą mieli okazję podszkolić się z obsługi Photoshopa, a starsi koledzy ze ZPAFu podzielą się z nami wiedzą, doświadczeniem i komentarzem na temat naszych prac.
Wstępny plan spotkania jest następujący:

godz. 16.00 - 19:00 - przyjazd uczestników do hotelu, zakwaterowanie.
Proszę uczestników o takie zaplanowanie piątkowych zająć i obowiązków, aby dotrzeć na spotkanie bez opóźnień.
godz. 20:00 - kolacja z Olympusem, przywitanie uczestników, omówienie planu działania na następny dzień.

sobota
od śniadania do godz. 17.00 - plenerowe zajęcia fotograficzne uczestników, zwiedzanie okolicy.
godz. 17.30 - obiadokolacja,
godz. 19:00 - zajęcia w sali konferencyjnej - pokazy, prezentacje, rozstrzygnięcie konkursów, dyskusje itp.

niedziela
po śniadaniu - wykwaterowanie z hotelu, fotografowanie w okolicy, wyjazd uczestników.

Uczestnicy pleneru mają zapewnione dwa noclegi oraz wyżywienie. Niestety nie możemy zagwarantować słonecznej pogody dlatego bądźmy przygotowani zarówno na piękną złotą polską jesień jak i na deszcz.
Pamiętajmy, że piątkowy i sobotni wieczór ma być świętem fotografii dlatego wszyscy musimy postarać się o to by nie zabrakło nam tematów do dyskusji i aby prac było jak najwięcej.



Waldemar Józwa

Mapka dojazdowa
Mapka Niedzicy
"Formy Emocji" - wystawa Michała Berteczko

3 czerwca 2006

     Czy emocje można zamknąć w formie? Czy statyczność formy może emanować dynamizmem emocji?
Znalezienie odpowiedzi na te pytania stanowią jedno z wyzwań w fotograficznych poszukiwaniach Michała Barteczko i towarzyszą mu od paru lat, kiedy to "zaraził" się fotografią aktu.
     Wystawa pod tytułem "Formy Emocji" przedstawia przekrojowo dorobek autora w postaci kilkunastu wybranych prac, w których autor starał się zawrzeć własne spojrzenie na różne emocje tak negatywne jak i te pozytywne. Na potrzeby kreacji autor wykorzystuje kobiece ciało, może się wydawać, że podchodzi do niego momentami przedmiotowo, ale nie jest to celem samym w sobie. Kreowana forma winna "przemawiać" w odpowiedni dla autora sposób, im sposób jest mniej jednoznaczy tym lepiej. Prace nie zostały zatytułowane aby nie sugerować sposobu ich odbioru. Pozostawiono pełną swobodę interpretacji prac, jak też możliwość nie zaglądania do ich "wnętrza", pozostania na warstwie powierzchownej i skupienia się na czystej formie.
     Autor postanowił przygotować prezentacje prac w postaci wielkoformatowych (1m kwadratowy) wydruków, co wg niego może spotęgować doznania percepcyjne tak na poziomie sensoryczno-motorycznym jak i znaczeniowo-czynnościowym
     Zapraszam na wystawę prac Michała Barteczko. Otwarcie wystawy w sobotę 3 czerwca o godz. 18.00

Pozdrawiam i zapraszam wszystkich gorąco
Krzysztof Miller


Galeria Fotografii NOS
ul. Ligonia 7
Tarnowskie Góry



Zaproszenie na wystawę


"Fotografia osobista" - wystawa Krzysztofa Millera

6 maja 2006

Choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu piękna,
nie znajdziemy go nigdzie, jeżeli nie mamy go w sobie

Ralph Waldo Emerson


     Fotografia to rozmowa z drugim człowiekiem. To chęć poznania człowieka. To nieustawiczne otwarcie się na otaczającą nas rzeczywistość.
     Fotografia jest próbą podzielenia sie z innymi swoimi przeżyciami. To stworzenie powiązań pomiędzy światem, a moim rozumieniem i odczuwaniem go. Zdjęcie fotograficzne okazuje się jedną z wielu możliwych opowieści o świecie, jedną z możliwych fikcji wizualnych.
     Każdy z nas inaczej interpretuje oglądaną na fotografii "fikcję". Dzięki temu zdjęcie nabiera własnego życia. Uruchomiliśmy w ten sposób pewien proces myślowy i na tym chyba polega fenomen i siła fotografii.
     Inspiracją do powstania cyklu "Powroty" jest ludzka pamięć oraz stare, rodzinne fotografie. Miały one, dla swych bohaterów, utrwalić miłe i niepowtarzalne chwile. Dla mnie są zapisem ludzkich emocji. Przypomnieniem wspólnych spotkań i rozmów. Wywołały szerszą refleksję o losach ludzkich, o relacjach pomiędzy ludźmi oraz przedmiotami, które żyły ich życiem. Franciszek Starowiejski powiedział, że człowiek jest epizodem w życiu przedmiotów, dzisiaj patrząc na miejsca, które były związane z bohaterami, można powiedzieć, że to nieprawda. Pozbawione energii, którą dawali im ludzie odchodzą, dematerializują się. Czas jest dla nich okrutny.
     Cykl ten jest na pewno bardzo osobistym spojrzeniem, ale być może zachęci oglądających do refleksji. Przecież każdy z nas ma swoją niepowtarzalną historię.
     Portret fotograficzny to dziedzina, którą lubię najbardziej. Być może dlatego, że wywiązuje się specyficzna więź pomiędzy fotografującym, a fotografowanym. Przecież osoba fotografowana powierza swą największą tajemnicę - własną osobowość. Jest to przeżycie transcendentalne, piękne. Uchwycenie w ułamku sekundy ludzkich uczuć. Ludzkiego życia. Tylko szczerość i totalna otwartość, wręcz ekshibicjonizm osoby fotografowanej, względem fotografa pozwalają na zrobienie ciekawego, prawdziwego portretu człowieka. Jest to zatem materia niezwykle delikatna, wymagająca czasu i cierpliwości. W zamian dostajemy "blask", specyficzną aurę osoby fotografowanej. W tym momencie wystarczy nacisnąć spust migawki aparatu fotograficznego. Portrety, które pokazuję, to wizerunki osób mi bliskich, moich dzieci, czy przyjaciół. Być może kiedyś staną się inspiracją dla następnych fotografujących. Na pewno upływający czas dopowie kolejne historie. W fotografiach, które przedstawiam nie szukam nowych środków wyrazu, ani efekciarstwa wizualnego. Są one cichą, pełną pokory próbą zbilansowania mojego stosunku do bliskich oraz do przeszłości. Być może znalezieniem światła?


Krzysztof Miller

Galeria Fotografii NOS
ul. Ligonia 7
Tarnowskie Góry



Zaproszenie na wystawę
Zdjęcia z otwarcia



Otwarcie Galerii Nos - wystawa STFu "Druga Odsłona"

8 kwietnia 2006

      8 kwietnia 2006 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowej Galerii Fotografii NOS. Swoją działalność Galeria NOS rozpoczęła od prezentacji dorobku Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego i jego drugiej zbiorowej wystawy pt: „Druga odsłona”.

"NOS to otwarte spotkania z fotografią artystyczną oraz sztuką audiowizualną. Chcemy kreatywnie zagospodarować myśli oraz twórcze poszukiwania i odkrycia. Organizujemy wystawy, warsztaty, konkursy oraz plenery fotograficzne. Tutaj będą mogli się spełnić ambitni entuzjaści fotografii i filmu" - tak o Galerii wypowiedział się jej założyciel, Krzysztof Miller.

     
Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Galeria Fotografii NOS
ul. Ligonia 7
Tarnowskie Góry



Zdjęcia z otwarcia



Ściany miasta - Wystawa Kazimierza Zgody

30 marca 2006

     Miasto Katowice oraz Muzeum Historii Katowic Galeria "Magiel" zapraszają na otwarcie wystawy Kazimierza Zgody pt. "Ściany miasta" do budynku muzeum przy ul. Rymarskiej 4 w Katowicach-Nikiszowcu 30 marca 2006 roku o godz. 16.00. Podczas otwarcia Kazimierz Zgoda zaprezentuje także slajd-show.

(...) Kazimierz Zgoda rejestruje "życie" papierowych form, pokazuje to, co dzieje się z nimi pod wpływem czasu. Nie dokumentuje działań ulicznych, ale swym kadrem próbuje uchwycić kwintesencję ulicznego przekazu. Zdarte warstwy papieru powodują, że stare kartki mieszją się z nowo przyklejanymi, tworząc ciekawe i nieoczekiwane połączenia. Artysta dokonuje wyboru wśród strzępów miejskiego collage'u, a fotografie układa w określony szyk. Przekaz społeczny widziany jego okiem stawia przed odbiorcą pytania: Co tworzymy? Dokąd zmierzamy? Co jest dla nas ważne i jaką stanowi wartość w zderzeniu z nieuchronnością przemijania.

Anna Makselon - komisarz wystawy

Zaproszenie



III Rybnicki Festiwal Fotografii

24-26 marca 2006

     Od 24 marca w Klubie Energetyka w Rybniku odbywa się III Rybnicki Festiwal Fotografii. W tym roku jedym z punktów programu jest prezentacja twórczości członków Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zapraszamy serdecznie w niedzielę, 26 marca o godz. 19.30.

Program III Rybnickiego Festiwalu Fotografii


Śląska Masa Fotograficzna II

21 marca 2006 godz. 12.00

Zbiorowe zdjęcie w samo południe celem obudzenia wiosny!!!

     Celem inicjatywy była integracja środowisk i osób zainteresowanych medium fotografii.

Zdjęcia



Cisza form przeszłych - Wystawa Marka Lochera

17 marca 2006

     Serdecznie zapraszamy na wystawę naszego kolegi, Marka Lochera. Można ją oglądać od 17 marca w Miejskiem Domu Kultury "Szopienice - Giszowiec" na placu Pod Lipami 1 w Katowicach. Naprawdę warto!

Zaproszenie



Plener w Palmiarni

26 luty 2006

     Jak co roku, zgodnie z tradycją, STF zorganizował plener w Palmiarni w Gliwicach. Tegorocznemu spotkaniu przy fotografii przyświecało jednak zadanie specjalne - warsztaty portretowe. Wyniki naszych zmagań z tematem oceniliśmy na spotkaniu. Pierwszy Konkurs STFu wygrała Dorota Lubocka. Gratulujemy!

Zdjęcia


Druga Zbiorowa Wystawa STF

8 lutego 2006

    Druga wystawa ŚLĄSKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO za kilka dni stanie się faktem. Nasze zdjęcia zawisną na ścianach szacownej galerii ZPAF w Katowicach na ulicy Warszawskiej 5.

    Zapraszamy do ich obejrzenia wszystkich - przyjaciół, znajomych, krewnych, miłośników fotografii i przechodniów.

    Fotografia czarno-biała, kolorowa, portretowa, przyrodnicza, reporterska. Ciekawa, interesująca, fascynująca, znakomita. Dla dużych i małych, dla młodych i starszych, dla każdego.

Opowiadamy świat przez obiektywy naszych aparatów.
Opowiadamy swoje marzenia i widzenia świata.
Każdy z nas robi zdjęcia na swój sposób.
Wszystkich jednak nas łączy nieustające pragnienie pozyskania obrazu, tego jedynego, nam potrzebnego, osobistego.
Każdy z nas jest inny, ale łączy nas jedno - Pasja Fotografowania.

    Sporo czasu minęło od dnia gdy na stronie internetowej napisaliśmy...
STF to grupa życzliwych sobie ludzi chcących doskonalić swoje umiejętności w szlachetnej sztuce fotografowania. Myślimy, że to zdanie nie straciło na swojej aktualności.

Zapraszamy więc do galerii... a potem w nasze szeregi.

Przygotowania do wystawy
Wystawione prace
Wystawa ŚTFu - tekst Andrzeja Koniakowskiego
Zdjęcia z wernisażu



Śląska Masa Fotokrytyczna

17 grudnia 2005

Fotograficy wszystkich miast i wsi łączcie się!!!

Dziś punktualnie o godzinie 14 Brać Fotograficzna Katowic zrobiła sobie wspólne, strażackie zdjęcie. Było wielu dziennikarzy i telewizja. Potem ponad godzinę pogadaliśmy przy gorącej herbacie o fotograficznych „ważnościach”. Myślę, że było warto. Przekonał mnie o tym ostatecznie mail Marka, który dedykuję nieobecnym w fotograficznym pliku jpg.

Witaj,
Dzisiejsze spotkanie, to był naprawdę świetny pomysł.
Poznałem kilku ciekawych ludzi, wymieniłem kontakty.


Pozdrawiam Józef Wolny

Zdjęcia ze Śląskiej Masy Fotokrytycznej



Pierwsze spotkanie w bibliotece terapeutycznej

22 luty 2005

SPOTKANIE W STARYM DOBRYM STYLU...

Stoły uginały się od zdjęc...
Nowi ludzie pojawili się przynosząc znakomite zdjęcia...
Dyskusje metafotofizyczne przeciągneły sie do pózna w Morgan pubie...
Kto nie był niech żałuje...

Zdjęcia ze spotkania


Nowe Miejsce Spotkań ŚTF

17 luty 2005

Witam wszystkich sympatyków Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Od 15 lutego dzięki życzliwości dyrektora Biblioteki Śląskiej profesora Jana Malickiego możemy spotykać się co dwa tygodnie w siedzibie biblioteki terapeutycznej na ul. Ligonia 5/7.
Dla mnie jest to także bardzo osobiste doświadczenie. Obraz, fotografia pasja, lączy ludzi i powoduje że się akceptują i rozumieją! Po raz kolejny też spotkalem się z wielką życzliwoscią ludzi kultury dla fotografii.
Dyrektor BIBLIOTEKI ŚLĄSKIEJ Profesor Jan Malicki i Pani kierownik biblioteki terapeutycznej Malgorzata Król zaufali nam i jestem pod wrażeniem ich życzliwosci!

Myśle, że mamy jako ŚTF kolejną szanse by realizowć to co napisalismy na naszej stronie w roku 2002:

ŚTF to grupa życzliwych sobie ludzi chcących doskonalić swoje umiejętności w szlachetnej sztuce fotografowania. Członkowie STF zapraszają w swoje szeregi wszystkich, których fascynuje zapis zmieniającej się czasoprzestrzeni, bez względu na wiek, umiejętności czy status zawodowy. W planach są realizacje projektów fotograficznych, plenery, wystawy. Celem na dziś jest stworzenie portfolia członków na internetowej stronie poświęconej fotografii i działaniom Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Są pragnienia by nawiązać do chlubnych tradycji działań Śląskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii oraz Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego.

Pozdrawiam Jozef Wolny

www.bs.katowice.pl


Kraków - Galeria Bezdomna

13 listopad 2004

Listopad jest miesiącem fotografii w Krakowie. Wśród licznych wystaw i warsztatów pojawiła się także Galeria Bezdomna. Idealny pretekst do wspólnego wyjazdu i kolejnego zaprezentowania fotografii Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Zdjęcia z Krakowa


III Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

15 maj 2004

W dniach 20-23 maja odbędzie się III Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi. Wśród licznych wystaw, wykładów czy warsztatów zostaną zaprezentowane fotografie z naszego regionu. Śląskie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Gliwicką Grupą Fotograficzną, Grupą Fotograficzną Format z Rybnika, Grupą Fotograficzną Natęchwilę, Pracownią fotografii Piotra Muschalika weźmie udział w zbiorowej wystawie „Fotografia Śląska”. W sobotę 15 maja przy okazji pleneru, który odbył się Bystrzanowicach powiesiliśmy nasze prace.

www.fotofestiwal.com

Zdjęcia z wieszania prac


XII edycja Galerii Bezdomnej w Katowicach

27 marzec - 3 kwiecień 2004

Po raz kolejny w Galerii Szyb Wilson zrobiło się trochę ciaśniej niż zwykle. Wszystko to za sprawą miłośników fotografii, którzy ponownie mogli zaprezentować swoją twórczość na Śląsku. Galeria Bezdomna przeciągnęła zarówno początkujących fotografów jak i tych bardziej „doświadczonych”.. dla jednych i drugich wystawienie się w tak niezwykłym miejscu dało dużą satysfakcję. Bo głównie o nią w Bezdomnej chodzi. .
Szczególne podziękowania dla Jakuba Szymczyka, Adama Warcholińskiego i Jożka Wolnego, którzy w imieniu Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego zajęli się organizacją całego przedsięwzięcia.

Zdjęcia z wernisażu


Wernisaż wystawy Kazika Zgody

18 marzec 2004

Kazik Zgoda zadecydował, że jego fotografie zawisną w kawiarence Bellmer Cafe. Wybór jakże trafny, ponieważ wystawa jak i samo miejsce bardzo kameralne. Podziwiać możemy fotografie z cyklu „ONA?”, który ukazuje nam kobietę.. nie tą jedyną i nie tak do końca prawdziwą, lecz tą która spogląda na nas każdego dnia mimo tego, ze często jest już dawno zapomniana.
Kawiarenka Bellmer Cafe mieści się przy ulicy Warszawskiej 2. Pod sceną kameralną Teatru Śląskiego. Zapraszamy.

Zdjęcia z wernisażu


Urodziny

21 luty 2004

Dzisiaj są nasze urodziny. Drugie. Obchodziliśmy je w niewielkim może gronie, ale byliśmy razem.
I to jest ważne. Dzieki naszej dzielnej Dorotce Zygule spędzilismy uroczy, pełen wrażeń dzień w Cieszynie na Węgiel Student Film Festivalu, którego Dorota była organizatorem. Pokazy filmów w sali kina "Piast", spacery po uroczych uliczkach, cieszyńskiej Wenecji, obiad w Gospodzie Pod Dobrą Datą i urodzinowe ciasteczka. Wariactwo fotografowania (w najlepszym znaczeniu tego słowa:))) No i nasza wystawa, która, nieskromnie mówiąc, wzbudziła zainteresowanie. Impreza była świetnie przygotowana i zorganizowana - dlatego Dorotce należą się gratulacje, które niniejszym składam w imieniu całego STFu. Dorotko, więcej takich imprez!!!!!!!!!! Nasze śląskie prace powiszą w Gospodzie pod Dobrą Datą w Cieszynie przez najbliższe dwa tygodnie. Gdyby ktoś przejeżdżał przez Cieszyn to zapraszamy serdecznie.

Zdjęcia z wyjazdu
Wernisaż w "Drewnianym Koniku"
25 styczeń 2004

Dekoracją klubu „Drewniany Konik” przy ul. Słowackiego, ponownie zostały nasze fotografie. Tym razem swoje prace zaprezentowali Barbara Langiewicz, Krzysztof Pniok i Marcin Tomalka. Po raz kolejny mogliśmy się spotkać przy piwie i podyskutować o fotografii w miłej atmosferze. Bardzo dużą niespodzianką była wizyta Piotra Szymona, który miał jak zwykle wiele cennych uwag odnośnie wystawionych fotografii. Czekamy na kolejne wystawy.

Zdjęcia z wernisażu
Sukcesy
23 styczeń 2004

Tym razem możemy pogratulować samemu Józefowi Wolnemu, który zdobył główną nagrodę w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej, zorganizowanym przez Bibliotekę Śląską. Wystawę fotoreporterów śląskich można było oglądać w na przełomie grudnia i stycznia właśnie w Bibliotece Śląskiej. Oprócz Józka wzięły w niej udział jeszcze dwie osoby związane z Śląskim Towarzystwem Fotograficznym: Michał Szalast i Marcin Tomalka. Obecnie wystawę można zobaczyć w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Wielkie gratulacje także dla Krzysztofa Gołucha.. jemu także przypadła główna nagroda, tyle że w konkursie, którego tematyką było życie niepełnosprawnych.
Kolejnym laureatem jest Waldemar Jóźwa, który zdobył III miejsce w konkursie „OKNO” miesięcznika FotoKurier.
Natomiast Marcin Tomalka, zdobył I nagrodę w V Krajowym Konkursie Fotograficznym „Woodstock 2003”.
Jeszcze raz wszystkim gratulujemy. Tak trzymać.

Zdjęcia z wręczenia nagród

Spotkanie w BELLMER CAFE
20 stycznia spotkaliśmy się po raz pierwszy w......WAGONIE, bo taką nazwę ma sympatyczna salka w kawiarni BELLMER CAFE. Mam nadzieje że to nowe miejsce się Wam podoba. Tu składam podziękowanie Annie Duda-Niedziela i Andrzejowi Urbanowiczowi za życzliwe przyjęcie. Sporo nas było, na oko 25-30 osób. Cieszy to biorąc pod uwagę fakt, że niedługo ŚTF bedzie świętowal drugą rocznice powstania.
Dziękuje także w imieniu wszystkich Panu Jakubowi Byrczykowi, prezesowi ZPAF za to, że przez niespełna dwa lata mogliśmy się spotykac w komfortowych warunkach w galerii KATOWICE, przy ulicy Warszawskiej.
Z wielu wzgledów warto by rocznice powstania ŚTF powiązac z wystawą ŚLĄSK.... Bardzo wiec prosze o mobilizacje w fotografowaniu Śląska.

Józef Wolny

Zdjęcia ze spotkania

Bezdomna w Krakowie
Galerników było wielu. W liczbie prawie dwustu. Każdy wyczarował swoją własną galerię i zdjęcia już nie były bezdomne. Niewiele trzeba by udomowić galerię. Kawałka ściany, kącika w piwnicy gdzie przed chwilą leżał węgiel. Pinezki, sznurka, pożyczonego śrubokręta, kawałka taśmy. I ludzi. Ciekawskich, pasjonatów, szperaczy, znawców, wybrednych, amatorów. Z oczami rękami i nogami. I otwartymi dla galerii głowami. Galeria pragnie ofiar. Galerię czci się gdy ciemno i zimno, ze świeczką w ręce albo i bez, z aparatem na szyi jak umówiony znak tajnego bractwa.
Galeria ma ręce. Tymi rękami się wiesza. Galeria ma oczy. Te oczy wlepiają się w podziwie i wytrzeszczają w zdumieniu. Galeria ma nogi do wyciągania z błogością to tu to tam. Galeria bywa bezdomna w Krakowie.
Trochę się mówi. Trochę się kręci głową i wyciera nos. Trochę się wybucha śmiechem. Dużo się chodzi, dużo się widzi. W tłumie galerników wypatruje się znajomych i zagaduje dotąd nieznanych. Mały cud kolejnej galerii, co to bezdomna, dzieli się szczodrze między innych. I jakoś jaśniej i galeria nam wszystkim mniej marznie.
Bezdomny. Czyli homeless po angielsku. Czyli SDF po francusku- nie mylić z STF. Czyli ten, którego mijasz wbitego w siedem swetrów zimą bo chłodno jest człowiekowi bez M3. Czy przypominasz sobie galerię, która była bezdomna?
 

Anna Wolny

Zdjęcia z wystawy

Muzyka i Fotografia
Zbiorowa wystawa Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego przeniosła się z siedziby ZPAF’u do Domu Kultury „Zgoda” w Świętochłowicach. Wernisaż odbył się pod hasłem: „Muzyka i Fotografia” ponieważ połączony był z koncertem wybitnego polskiego trąbkarza Tomasza Stańki, który wraz ze swoim kwartetem zaprezentował licznej publiczności utwory ze swojej najnowszej płyty. Śląskie Towarzystwo Fotograficzne kolejny raz mogło uczestniczyć w niesamowitym wydarzeniu kulturalnym.. oby tak dalej.


Zdjęcia z wernisażu

II Plener w Gliwickiej Palmiarni
28 września o 10.oo zebraliśmy sie w małym gronie przed gliwicką Palmiarnią. Rozpoczął sie kolejny plener Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Podczas polowania na zdjęcia w otoczeniu dużej masy zieleni, jak zwykle towarzyszyła nam wspaniała atmosfera..

Zdjęcia z pleneru

Wystawa Marka Wesołowskiego
Dla każdego artysty pierwsza indiwidualna wystawa jest źródłem stresów, satysfakcji ale i motorem do dalszej twórczej pracy. Te właśnie doznania stały się udziałem kolejnego z członków Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego.
W katowickim Pałacu Młodzieży, w galerii „Akwarela”, dnia 26 września odbył się wernisaż wystawy Marka Wesołowskiego. Był tłok, poczęstunek, nobilitowani goście, słowa uznania ze strony Andrzeja Koniakowskiego i Piotra Szymona, a przede wszystkim znakomite zdjęcia. Jak dało się słyszeć wśród przybyłych, zadziwiła techniczna doskonałość eksponowanych fotogramów, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę fakt, iż autor zajmuje się fotografią zaledwie od dwóch lat. Jak dowiedzieliśmy się nie był to jednak przypadek lecz metodyczna, stała praca nad doskonaleniem swoich umiejętności, wszystko to pod okiem członka Zwiazku Polskich Artystów Fotografików Józefa Ligęzy. Mistrz i jego uczeń mogli tego dnia zebrać plon swoich starań, Józef Ligęza zaprezetować efekt swej pedagogicznej działalności, natomiast Marek Wesołowski swe zdolności do szybkiego uczenia się. Nie obyło się oczywiście bez wzruszeń zwłaszcza w czasie podziękowań jakie bohater wernisażu kierował w stronę swego mentora jak i rodzinny. Nadało to ciepłego zabarwienia całemu wydarzeniu, tworząc przyjemną dla oglądania zdjeć atmosferem. Zapewne nie jednego ze zgromadzonych gośći, mlodych twórców, ogarneło wtedy uczucie zazdrości o posiadanie swego mistrza a co równie istotne, o taką z nim relację.
Gratuluję więc profesionalnego podejścia, talentu, udanego wernisażu, a nade wszystko tej wrazliwej delikatnośći jaka zakradła się i zadomowiła w fotografii Marka Wesołowskiego.

Michał Szalast

Zdjęcia z wystawy

Wernisaż wystawy ŚTF
Pierwsza wystawa Slaskiego Towarzystwa Fotograficznego stala sie faktem.
Nasze zdjecia wisza na scianach szacownej galerii ZPAF w Katowicach na ulicy Warszawskiej.
Zapraszamy do ich obejrzenia. Kazdy z nas robi zdjecia na swoj sposob.
Wszystkich jednak nas laczy nieustajace pragnienie pozyskania obrazu.....
tego jedynego nam potrzebnego, osobistego.
Sporo czasu minelo od dnia gdy na stronie internetowej napisalismy....
STF to grupa życzliwych sobie ludzi chcących doskonalić swoje umiejętności
w szlachetnej sztuce fotografowania.
Myslimy ze to zdanie nic nie stracilo na swojej aktualnosci.
Zapraszamy wiec do galerii.... a potem w nasze szeregi.

Fotografie autorstwa członków Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego nie ograniczyły się tylko do galerii „Katowice”. Prace Marzeny Paciej, Heleny Zwolińskiej i Waldemara Józwy można oglądać także w pubie „Drewniany Konik” w Katowicach. Jest to bardzo ciekawa inicjatywa, która przy kolejnej wspólnej wystawie musi zostać poszerzona. Chcieliśmy także podziękować Okręgowi Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, a w szczególności Andrzejowi Koniakowskiemu za pomoc i wsparcie podczas realizacji wystawy.
Wystawę można oglądać do końca września.

Czlonkowie ŚTF

Wystawa ŚTF'u - czyli co o wystawie pisze Andrzej Koniakowski
Zdjęcia z wernisażu

21 lipiec 2003
Wyjazdowy plener STFu

W dniach 18-20 lipca 2003 roku odbył się pierwszy wyjazdowy plener Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Miejscem spotkania było Równica z goszczącym nas tamtejszym schroniskiem PTTK.

Zdjęcia z pleneru

25 maj 2003
Portrety w Bytomiu

W Młodzieżowym Domu Kultury w Bytomiu po raz kolejny młodzi pasjonaci fotografii mogli zaprezentować swoje prace. Tym razem postawiono na jednorodność tematu. Wystawę zatytułowano “PORTRETY...” co w jednoznaczny sposób wyjaśnia tematykę pokazanych fotografii. Wśród wystawiających można znaleźć osoby związane ze Śląskim Towarzystwem Fotograficznym: Darię Sauermann, Michała Szalasta, Grzegorza Szmak-Paszkowskiego i Marcina Tomalke.
Wystawę można oglądać do 4 czerwca, w MDK nr 1 w Bytomiu przy ulicy Powstańców Warszawskich w godz. 10.oo - 18.oo

Zdjęcia z wernisażu

29 marzec 2003
Plener w Palmiarnii

Kolejny sympatyczny plener za nami.....szkoda fajnie bylo. Miłe towarzystwo, ciepło, zieleń, szum wody. No i zrobiliśmy kilka fajnych zdjęc. Miejsce jest znakomite do spotkań, odpoczynku i fotografowania. Szczerze polecam na zime i lato. Myśle, że warto za jakiś czas tam sie znowu pojawic.

Pozdrawiam
Józef Wolny

Zdjęcia ze spotkania

22 luty 2003
Minal rok spotkan w ŚLĄSKIM TOWARZYSTWIE FOTOGRAFICZNYM...........

Witam serdecznie po spotkaniu. Mamy za soba toast za to co było i za to co będzie.Wiele by można o ŚTF powiedziec, moim zdaniem sporo sie działo... Zgadzam sie też z tymi, którzy mówią że mogło by dziac się więcej. Myśle, że najważniejsze jest to, że spędzilismy z sobą sporo czasu, poznalismy się, bylo fajnie pokazac swoje zdjęcia i gadac o naszej pasji fotografowania. Stworzylismy po prostu ŚLĄSKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE.
Teraz należy sobie zadac pytanie co dalej z ŚTF-em. Na pewno chcialbym zeby ŚTF pozostał przyjaznym miejscem dla każdego, kto interesuje sie tż magiczną umiejetnością fotografowania.
Zarzżd ZPAF-u przychylnie przyjąlł nasze pisma o zalegalizowaniu urzędowym istnienia ŚTF, legitymacjach i organizacji pierwszej wystawy ŚTF.
Tak wiec...... do pracy rodacy.... Ja osobiscie w mojej nowej pracy /GW/ uzyskałem zgodę na rezerwacje czasu na wtorkowe spotkania ŚTF. 4 marca dokonamy formalnosci zwiazanych z zalegalizowaniem dzialania ŚTF.
Chcieliśmy także podziękować Stanisławowi Michalskiemu za udostępienie pokaźnej ilości antyram.

Do zobaczenia na nastepnym spotkaniu.
Pozdrawiam

Józef Wolny

13 luty 2003
Fotografia w Wilsonie

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii słuchaczy Policealnego Studium Fotograficznego oraz wystawę fotografii grupy „NATĄCHWILĘ” , który odbędzie się 14 lutego w Galerii „Szyb Wilson” w Katowicach przy ul. Oswobodzenia 1 o godz. 17 Muzycznie uświetni męski chór „Schola Cantorum Minorum Chosoviensis”.

21 styczeń 2003
Prezentacja Gliwickiej Grupy Fotograficznej

Koleżankom i Kolegom z Gliwickiej Grupy Fotograficznej gratuluję udanego pokazu swojej twórczości przed Śląskim Towarzystwem Fotograficznym. Kontakty osobiste, prezentacja swojej fotografii oraz celna charakterystyka przedstawiających się autorów przy dobrej muzyce, to jeden z lepszych sposobów propagowania sztuki fotograficznej. Takie spotkania przyczyniają się do wzajemnego poznania, wymiany, doświadczeń i mobilizacji wystawienniczo - organizacyjnej. Znacznie łatwiej będzie w przyszłości organizować wspólne spotkania, plenery czy warsztaty. Jestem głęboko przekonany że dobrze zorganizowany pokaz przyczyni się do podobnej prezentacji ŚTF - u w Gliwicach. Nic tak nie mobilizuje jak dobre wzorce. A współpraca na polu prezentowania swojej fotografii to przyczynek do rozwoju naszej śląskiej i tym samym polskiej fotografii. Jestem bardzo zadowolony, że współpraca ta odbywa się pod patronatem Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Tak w Gliwicach jak i w Katowicach miłośnicy fotografii spotkali się z życzliwością artystów fotografików. To dobrze rokuje na przyszłość i tym samym mam pewność pojawienia się ciekawych i licznych wystaw fotograficznych. Nie mówiąc że reprezentacja śląskiej fotografii na ogólnopolskich wystawach czy w sieci internetowej będzie nadal kontynuowana w różnorodnych formach i na dobrym poziomie. Szczególne wyrazy uznania kieruję do lidera grupy Andrzeja Marczuka. Jego osobiste zaangażowanie się w organizację grupy i jej prezentacje, to przykład dobrego społecznego działania.

Andrzej Koniakowski ZPAF

17 styczeń 2003
Józef Wolny - ZPAF

Józef Wolny, ojciec, zalozyciel Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego, 17 stycznia tego roku zostal przyjety do grona Związku Polskich Artystów Fotografików - szczere gratulacje od wszystkich z STF'u !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


7 styczeń 2003
Noworoczne Spotkanie

To spotkanie było inne od pozostałych spotkań w ŚTF. Najpierw rozpoczęło się od tego, że każdy przyniósł za pazuchą co miał smacznego do zjedzenia i wyłożył na blat - były tam ciastka, czekoladki, paluszki, herbata, coca-coola, a nawet pojawiło się wino. Po przygotowaniu całego majdanu zasiedliśmy do stołu. Głos zabrał Józef Wolny, który złożył życzenia na nowy rok oraz kilka ciepłych słów o życiu, fotografii i mijającym roku ŚTF-u. Dopełnieniem podsumowania była wypowiedz pana Andrzeja Koniakowskiego. Nareszcie przyszła pora na prezenty!!! Do pudła wrzuciliśmy wszystkie zdjęcia i sierotka wylosował każdemu coś ciekawego. Resztę spotkania wypełniły rozmowy o fotografii, w którym jak zwykle był niezawodny pan Andrzej Koniakowski za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni. Wytworzyła się bardzo miła atmosfera czego sobie i wszystkim uczestnikom ŚTF-u życzę na następne spotkania.

Krzysztof Gołuch

Zdjęcia ze spotkania

29 grudzień 2002
Przed noworocznym spotkaniem....

Przypominam, ze spotykamy się 7 stycznia we wtorek, już 2003 roku!!!! Chciałbym też poprosić aby każdy kto się pojawi przyniósł ze sobą coś słodkiego na ząb, ewentualnie coś do picia.... Przy luźniejszej, poświątecznej, noworocznej atmosferze, przegryzając od czasu do czasu coś dobrego, rozmowy pewnie też będą miały charakter bardziej swojski....
Przynieście także po jednym oprawionym zdjęciu formatu 10x15, które chcielibyście komuś podarować... Wszystkie te fotografie wrzucimy do jednego wora i każdy po wylosowaniu będzie mógł się cieszyć z posiadania jednego zdjęcia autorstwa koleżanki lub kolegi.....

pozdrawiam
Marcin Tomalka

19 grudzień 2002
Wystawa Fotografii Okręgu Śląskiego ZPAF

19 autorów prezentuje swoje prace na wystawie poplenerowej zatytułowanej - NIETRWAłOŚĆ FOTOGRAFII WOBEC TRWAłOŚĆI ZMIAN W NATURZE.
Zdjecia sa wykonane kamerami otworkowymi, a odbitki kopiowane na papierze solnym.Całość tworzy niesamowitą, jednorodną próbe refleksji nad rejestracją i przemijaniem w kontekscie osobistych wypowiedzi poszczególnych autorów. Wystawa z wszech miar godna obejrzenia.
Jednym z autorów, prezentujących swoje prace jest Józef Wolny. Wystawe można oglądac w galerii ZPAF przy ulicy Warszawskiej.

Marcin Tomalka

Zdjęcia z wystawy

19 grudzień 2002
Wernisaż fotografii w Bytomiu.

W Młodzieżowym Domu Kultury w Bytomiu zagościły prace wykonane przez młodych pasjonatów fotografii. Wczoraj mianowicie, w bardzo kameralnej atmosferze, odbył się wernisaż wystawy, w której uczestniczą min. autorzy związani ze Śląskim Towarzystwem Fotograficznym.
Prace, każdego z wystawiających różnią się tak, jak różni są autorzy... Możemy więc zobaczyć ciekawe portrety, abstrakcyjne kształty otaczające nas na co dzień, dokument przedstawiony w niespotykanej formie, pejzaż...
Swoje fotografie zaprezentowali: Agnieszka Markowska, Daria Sauermann, Łukasz Mucha, Michał Szalast, Grzegorz Szmak-Paszkowski, Marcin Tomalka.
Wystawe można oglądać w Bytomskim MDK’u przy ul. Powstańców Warszawskich.


7 grudzień 2002
ŚTF na Bezdomnej w Warszawie

7.00 - Katowice, sobota, ul. Warszawska 5, temperatura -14 stopni Celsjusza. Tak zaczyna się historia wyjazdu grupy STF w celu odwiedzenia galerii Bezdomnej w Warszawie. Po pięciu godzinach spokojnej jazdy i ożywionej dyskusji o fotografii jesteśmy (faceci jak zwykle rozmawiają o sprzęcie) w Warszawie.
12.00 - Warszawa, -12 stopni Celsjusza, budynek Reform Plaza, 27 piętro - tłum ludzi przygotowujących swoje fotografie do ekspozycji.
12.30 - dochodzimy do siebie, rozpoznajemy teren, wysoka temperatura i świecące słońce przez okna budynku doprowadza nas do ostatnich potów, rozkładamy zdjęcia, próbujemy znaleźć jakieś miejsce na ekspozycję.
13.10 - panel dyskusyjny poświęcony Bezdomnej - dyskusja się nie klei, pierwsze próby zwiedzania wystawionych prac.
15.00 - czas karmienia, idziemy panie i panowie w Warszawę coś zjeść - restauracja z chińszczyzną pada naszą ofiarą.
18.00 - otwarcie wernisażu, spożywamy stosowne napoje, jeszcze kilka wywiadów.
20.00 - jest chyba z -14 stopni, wiatr wieje jak nie powiem gdzie - żegnamy Warszawę - jedziemy do domu.

Wyjazd na Bezdomną mam nadzieję bardzo się udał. Poza wizytą w samej galerii ważne było nasze spotkanie, możliwość bycia razem i rozmawiania o fotografii. Szkoda, że wszyscy nie mogli jechać, ale przyszłość przed nami !!!!!!!!!!!!!
Podczas wielu rozmów padła propozycja spotkania poświątecznego i obdarowania się prezentami: każdy z uczestników STF przynosi na spotkanie własną fotografię, którą chciałby komuś podarować w małej ramce nie przekraczającej wymiaru 10X15 cm. Podczas spotkania zdjęcia wrzucamy do worka i każdy losuje dla siebie prezent.

Krzysztof Gołuch

Zdjęcia z wystawy

28 listopad 2002
Wyjazd na Bezdomna do Warszawy

Wyjeżdżamy 7 grudnia o godz. 7.oo spod Galerii ZPAF'u....
Osoby, które się zdeklarowały mile widziane.
Jeśli ktoś się rozmyśli prosimy o szybki kontakt (jozef.wolny@wp.pl, tomalka@hoga.pl).

27 listopad 2002
Kolejne nasze sukcesy

Wyniki IV Konkursu Fotograficznego pt. "Złota Polska Jesień" organizowanego przez Dom Kultury "Grota" w Świętochłowicach byly jakże pomślne dla Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jury pod przewodnictwem Bogdana Kułakowskiego zadecydowało, że trzy pierwsze miejsca oraz dwa wyróżnienia należą sie uczestnikom spotkań odbywających się w naszym Towarzystwie.
Tak więc pierwsze miejsce zajął Michał Szalast, drugie Grzegorz Szmak, a trzecie Daria Sauerman. Wyróżnienia min. otrzymali Anna Kostoń oraz Marcin Tomalka.

Gratulujemy!!!

22 listopad 2002
Wystawa w Marchołcie

We wtorek 26.XI.02. o godz. 18.oo w Galerii (Marchołt Katowice ul. Warszawska 37) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii białostockiej grupy "PHOTODOCUMENT", G. Dąbrowski, A. Górski, P. Supernak, Ł. Wołągiewicz.
Spotkamy się na tym otwarciu, a potem około 19.oo przechodzimy do ZPAF-u na dalszą część spotkania.

Józef Wolny

17 listopad 2002
Przed Warszawską Bezdomną

Mili STF`owcy!
Udział w śląskiej edycji Galerii Bezdomnej był bardzo udanym debiutem wystawienniczym Towarzystwa. No ale jest kolejna warszawska Bezdomna i jestem zdania że powinniśmy na niej zaistnieć. I to jeszcze lepiej. Każdy z nas zobaczył jak się eksponują inni i na jakim poziomie mają fotografię. To bardzo cenne doświadczenie, szczególnie dla debiutantów. Jestem głęboko przekonany , że nabraliście wiatru w żagle i łatwiej będzie dalej fotograficznie żeglować. Nawet jak nie wszyscy będziemy w Warszawie to nasi reprezentanci powinni tam być i powinni też zabrać prace pozostałych. Taka powinna być grupowa solidarność! Ojcowie założyciele Bezdomnej też osobiście przywieźli do Katowic wiele prac swoich warszawskich przyjaciół. A teraz kilka uwag dotyczących prezentowanej fotografii:
-Każdy musi sam bardzo uważnie się zastanowić nad swoim zestawem - zdjęcia muszą się uzupełniać tak formalnie jak i tematycznie , obok zdjęcia najlepszego /naszym zdaniem / musimy dobudować zdjęcia uzupełniające. Pamiętajmy, że widz i fotograficzny konkurent patrzy na całość i dokonuje oceny ogólnej.
-Zestaw nie powinien być za duży i powinien być podany w sposób łatwy do zawieszenia lub demonstracji pamiętajcie że tam są szklane ściany.
-Zaletą Bezdomnej jest różnorodność, więc każdy temat jest dobry i ważny.
-Nasi reprezentanci powinni być zaopatrzeni w płytę CD z nagranymi waszymi pracami. Podobno jest to możliwe do zrealizowania prawie bez pieniędzy. Tych płyt powinno być kilka szt jednakowych aby można było rozdawać właściwym ludziom / w zależności od sytuacji/ Jeżeli uznacie że mój niebieski gołąbek może otwierać prezentację STF-u to oddaję go do dyspozycji.
To jest mój głos w dyskusji i czekam na odzew i Wasze propozycje - mamy jeszcze chwilę czasu!!!!!


Serdecznie wszystkich pozdrawiam
Andrzej Koniakowski

10 listopad 2002
SUKCES KRZYSZTOFA

Nasz kolega Krzysztof Gołuch jest laureatem konkursu portalu FOTOPOLIS I firmy CANON. Jego nagrodzone zdjęcie to JESIENNA SONATA i można je obejrzec tutaj

W imieniu własnym i STF gratuluje i życze dalszych sukcesów.

Józef Wolny

08 listopad 2002
Galeria Bezdomna w Warszawie

Cały naród budował swoją stolicę. W pocie czoła zwożono czym się da cegły ze zburzonych i burzonych miast i miasteczek Pomorza i Dolnego Śląska. Burzono w samej Warszawie to co się jeszcze ostało po Powstaniu. I zbudował. I w ten sposób powstał ten przedziwny koszmarek.
A co na to Bezdomna? Bezdomna umożliwi Wam podziwianie go w całej okazałości. A jednocześnie oglądając panoramę miasta będziemy mogli pooglądać sobie fotografie. Wasze fotografie. Czwarta wystawa Galerii Bezdomnej zbliża się milowymi krokami: od soboty 7 grudnia 2002 na szczycie wieżowca Reform Plaza w al. Jerozolimskich, przy placu Zawiszy.
Wystawa odbędzie się tym razem pod egidą tygodnika Wprost mającego tam swoją redakcję. Potrwa (uwaga!) do czwartku 12 grudnia (nie możemy pobyć dłużej, ponieważ zaraz po nas wprowadza się do tych pomieszczeń nowy najemca). Tak więc tym razem Bezdomna zagości w nietypowym jak dla siebie wnętrzu. Tym razem będzie obowiązywał całkowity zakaz wbijania gwoździ. Trzeba więc będzie trochę pogłówkować, jak zainstalować swoje prace.
Szykujcie się więc powoli na czwartą wystawę Bezdomnej.

Jakub Winiarski

29 październik 2002
Spotkanie po BEZDOMNEJ

Ostatnie spotkanie poswiecilismy omowieniu fotograficznego swieta w szybie WILSON. Opisuje to szczegolowo kolega Andrzej Koniakowski. BYLO ZNAKOMICIE i mysle ze wszyscy sie spotkamy 9 listopada na demontarzu wystawy. Nastepne spotkanie STF odbedzie sie 12 listopada, tradycyjnie o 18 godzinie w galerii na WARSZAWSKIEJ.

Zapraszam i pozdrawiam
Jozef Wolny

26 październik 2002
ŚTF na śląskiej edycji Galerii Bezdomnej
w magicznym miejscu jakim jest Galeria Wilson.

Ostatnie klubowe spotkanie zelektryzowała informacja o Galerii Bezdomnej w Katowicach. Zapadła decyzja że STF bierze udział w ekspozycji swoich fotografii na tej przedziwnej i nie do końca sprawdzonej wystawie jaką jest Galeria Bezdomna. Z Józkiem i kilkoma innymi klubowiczami opisywaliśmy miejsce jakim jest Galeria na szybie Wilson, podkreślając jego inność i klimat w stosunku do innych miejsc wystawienniczych. Zapanowała euforia i radość połączona z obawami że tak mało czasu do wernisażu. Jak się przygotować, co można zawiesić i jak. Każdy chciał wypaść jak najlepiej. Co z naszą wystawą zbiorową już planowaną od jakiegoś czasu ? Czy Bezdomna nie jest przypadkiem namiastką poważnej i godnej nas wystawy. Po spotkaniu rozgrzały się elektroniczne łącza. Wszyscy rozmawiali ze wszystkimi pytali się o warunki eksponowania prac - czy można zawiesić gałąź - ile prac - i w ogóle o inne ciekawe sprawy. Do pomocy zostały wciągnięte córki Beaty zadeklarowały się że zrobią razem z mamą plakat Towarzystwa. W innych domach nie było inaczej. Jestem głęboko przekonany że dyskusje były gorące i namiętne. Dominowało napięcie czy się zdąży i jaki będzie efekt tej twórczej mobilizacji. Ale to jest właśnie cały smaczek takich spontanicznych działań ludzi wrażliwych, jakimi wszyscy uprawiający fotografię jesteśmy.
Sobota poranne godziny przed 11-tą już są w Wilsonie pierwsi klubowicze. Myślałem że będę przed nimi, ale gdzie tam. Telefon mnie gonił czy już dojeżdżam.. W magicznych salach dawnej cechowni wisi już jeden z olbrzymich banerów Łodzi Kaliskiej. No bo przecież Andrzej Świetlik z tego artystycznego ugrupowania pochodzi i z nim razem współtworzy polską fotografię artystyczną. Ta kiczowata reklama czterokrotnie zwielokrotniona zgodnie z ideą łodzian robi na wszystkich wrażenie. Następuje oswajanie się z miejscem . Jest druga sala jeszcze większa bo to była łaźnia łańcuszkowa i cały szereg mniejszych pomieszczeń do niej przylegających, lecz tworzących z nią integralną całość. Gdzie powiesić swoje prace oddzielnie, czy razem z Towarzystwem . Nie wiem kiedy zapadła decyzja o miejscu. Sztaluga z plakatem i statyw Józka postawiony na środku jednego z bocznych pomieszczeń chyba przesądziły sprawę. Zaczyna się wieszanie prac. Zaczynają się dyskusje o technice mocowania - przylepce - druty - i inne dziwne metalowe stojaki znajdują swoje zastosowanie. Na koloryt ekspozycji wpływają też przepiękne Rzeźby Andrzeja Sieka które wypełniają obie sale. Bacznie i krytycznie się nam przyglądają. Konkurencja duża, czy skromna fotografia nie zostanie zduszona i zdominowana przez te doskonałe i duże Rzeźby. Galeria Wilson zapełnia się wieloma fotografami. Trwa wyścig z czasem . Wkrada się zdenerwowanie czy dobrze i czy zdążymy, poszczególni autorzy podglądają co przynieśli inni i jak eksponują. Następuje to co najciekawsze wymiana kolejnych uwag, doświadczeń i zwykłych uprzejmości. Wszyscy ze wszystkimi się poznają i brata się fotograficzna społeczność. Brzmi to banalnie ale naprawdę tak było. To właśnie idea integracji różnych środowisk fotograficznych przyświeca Bezdomnej i jest jej największym atutem .Rozmawiamy z Tomkiem Sikarą i widzimy jego prace. Andrzej Świetlik, Anna Bochdziewicz, Jerzy Lewczyński, Andrzej Zygmuntowicz to znaczące nazwiska w polskiej fotografii. Ale jest też czołówka fotografów śląskich Piotr Szymon, Maciej Stobierski, Zbigniew Sawicz, Rafał Klimkiewicz, Arek Gola, Piotr Bławicki, Tomasz Jodłowski, o sobie nie wspomnę i doskonałe młodsze pokolenie Grzegorz Klatka, Magda Bartkiewicz , Artur Nyk, Rafał Milach, Paweł Adamus, Andrzej Marczuk i wielu innych. Z każdym można porozmawiać i każdego poznać. Tu inwencja własna i własne obycie w środowisku jest bardzo potrzebne. Temu też ma służyć Bezdomna. Musimy się nauczyć bywać i znać fotograficzne środowisko. Działalność Towarzystwa temu właśnie służy.

Jak na tym tle wypadliśmy my Śląskie Towarzystwo Fotograficzne. Myślę że dobrze, ilość 26 uczestników pierwszej zbiorowej ekspozycji stawia nas w całkiem dobrym świetle. Pozostałe zorganizowane grupy niebyły tak liczne. Choć trzeba przyznać że też bardzo poważnie podeszły do swojej ekspozycji. I tak Klub Fotograficzny Format z Rybnika przywiózł doskonale dobrany zestaw fotografii bardzo dobrze oprawiony. Do tego dołączyli ładnie wydany katalog. Grupa gliwicka pod wodzą Andrzeja Marczuka zaprezentowała nam ciekawie zrobiony i przedstawiony "Slaidszoł". Nagrane na CD. zdjęcia gliwickich fotografów poszły od razu w Polskę. Na przyszłość też musimy jako Towarzystwo zadbać o tą nie drogą formę prezentacji. I być przygotowani na różne ewentualności, jakie niesie spontaniczne życie fotografa. Środowisko śląskich fotoreporterów nie zdążyło się jeszcze skonsolidować i pojawiło się na Bezdomnej jako grupa nieliczna, lecz jednak zauważalna i przedstawiająca ciekawe zdjęcia reportażowe. Atutem naszej skonsolidowanej grupy jest ciekawy Plakat, wokół którego eksponują się prawie wszyscy członkowie Towarzystwa. Forma podania fotografii jest różnorodna i ciekawa w pomysły. I tak metaloplastyka jako stojak, zwykłe cegły i dwie tafle szyb tworzą ciekawy stolik, wiszący i obrotowy sześcian jest pełen radości jak fotografia na nim przedstawiona, rama zrobiona z gazet świetnie koresponduje z treścią portretu na którym dominują napisy graffiti, specjalnie zrobione stojaczki bardzo kulturalnie eksponują fotografię. Dominuje jednak klasyka dobre ramy i antyramy. Wszystko to tworzy bardzo ciekawą i dobrą ekspozycję zbiorową. Ekspozycję 26 miłośników dobrej fotografii, bo tylu autorów wystawiło swoją fotografię w ramach Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Co pokazali : Krzysztof Bogacki skromnie jedno barwione na czerwono zdjęcie na czarnej planszy - skromnie i dobrze. Krzysztof Pniok zademonstrował dwa bardzo sugestywne zestawy. Ciekawe fragmenty portretu z nałożonymi napisami typu grafitti a to wszystko w ramach z gazet - doskonały pomysł. Cmentarne krzyże doskonale sfotografowane są pełne grobowej tajemnicy!!! Zbyszek Turoń specjalista od dobrego pejzażu po prostu pokazał pełne ciekawego klimatu widoki + kwiaty - nic dodać nic ująć. Robert Stangrecki dodając do swoich zielonych widoków lasu zielone jaskrawe tło, uczynił z nich zielony świat przyrody. Dorota Lubocka miłośniczka kotów pokazała je w przeciekawym !! oświetleniu pełnym uroku i tajemnicy światła. Dorota Trocha jednym ciekawym kadrem pokazała nam chłopca i urok muru - też skromnie i też dobrze. Dorota Żyguła w egzotycznym reportażu oddała przepięknie ruch!! - i to jest zaletą tej prezentacji. Rafał Hernicki pokazał małe zdjęcia pejzażu pełne klimatu, ale najciekawsze to jego niebieskie chmury. Barbara Langiewicz umie fotografować ciało kobiety, ale też potrafi przez kolorowanie fragmentów zdjęć oddać przedziwne klimaty Żorskich uliczek. Stara metoda nowocześnie zastosowana. Grzegorz Szmak w ciekawym reportażu pokazał radość i miłość w tańcu na wózkach - delikatność uczucia! Anna Kostoń to łodzie na jeziorze pełne mgły - tą mgłę po prostu się czuje!! W zbliżeniach kwiatów dobre operowanie nieostrym dalszym planem. Michał Szalast pokazał świat odbitego w trzech płaszczyznach drzewa - piękna fotograficzna grafika. Przy portretowaniu dzieci doskonale wykorzystał fragmenty muru czy koła. Józek Wolny wspominając swojego ojca czyni to z pełną nostalgią i czuje się wielką miłość w tych perfekcyjnie zmontowanych fotografiach. Jacek Gruszczyński maleńkimi ciekawie podanymi zdjątkami pokazał nam sugestywnie polską młodzież na Żarskim festiwalu - dużo w nich młodzieńczej ekspresji. Joanna Grzybowska udowodniła nam że w pociągu można zrobić bardzo ciekawy portret dziewczynki - jestem pod wrażeniem. Dominik Nowak pięknie sfotografował światło padające z okrągłego okna- smugę aż się czuje. Dziewczyna na tle wilsonowskich murów zjawiła się tu ponownie. Beata Nosal zauroczyła mnie portretem podwójnym z bardzo ciekawą zieloną mgiełką. Zieleń w portrecie dobrze zastosowana to sprawa bardzo trudna - pięknie ją zastosowałaś! Tatry, tatry dobrze skadrowane ale pozostawiają pewien niedosyt, choć ciekawy jest klimat skał. Adam Warcholiński pokazał nam doskonale skadrowane zaułki pełne klimatu z wieloma planami. Doskonała obserwacja miejsc nieciekawych. Alina Ślusarek fotografując dziewczynę na schodach nie boi się ostrego światła i dobrze bo to oddaje i podkreśla charakter modelki. Postać z krzesłem paradoksalnie pomimo bocznego ostrego oświetlenia jest pełna delikatności. Marcin Tomalka przykuł moją uwagę dwoma ciekawymi zdjęciami postacią z za krzesła i skulonym młodym człowiekiem w dziwnym narożniku. Pozostałe prace ładnie podane są pełne ciekawych perspektyw. Henryk Łaszewski w wiszącym sześcianie pokazał nam rodzinę pełną szczęścia i radości. Tak prosto a tak sugestywnie i ciepło. Tomasz Dziechciarz zademonstrował nam w przejściu kilkanaście bardzo ciekawych pejzaży, odznaczających się ścisłymi ale przemyślanymi kadrami. Te sposób kadrowania to właśnie rys charakterystyczny jego fotografii. Krzysztof Gołuch dobry reporter pokazał się znowu jako człowiek umiejący ciekawie rejestrować rzeczywistość, pełną nastroju i ciekawych klimatów. Ja pozwoliłem sobie przypomnieć swoje graficzne śląskie pejzaże podane na cynkowo - tytanowych blachach. Te starsze prace podane w nowej rzeczywistości Galerii Wilson nabierają nowego i chyba ciekawego charakteru. Śląski gołąbek spina przeszłość z teraźniejszością i jest moim przesłaniem.

Andrzej Koniakowski ZPAF


Zdjęcia z wernisażu
Lista uczestników Galerii Bezdomnej w Katowicach

25 październik 2002
Nasi na Salonie Jurajskim


Rozterki Jurora

Zostałem zaproszony do Jury II Jurajskiego Salonu Fotografii. Udział w pracach Jury to przyjemność, znowu będę miał okazję oglądnąć kilkadziesiąt ciekawych zdjęć. My fotografowie jesteśmy wzrokowcami. Oglądamy naszą rzeczywistość, rejestrujemy ją i znowu ją oglądamy w postaci zdjęć. Dziwne i pasjonujące zajęcie. Zajęcie które wymaga cierpliwości, wrażliwości nie wspomnę o pracowitośc. Zrobiłem sam bardzo wiele fotografii , nigdy nie liczyłem ile. Oglądałem jeszcze więcej. Najciekawsze jest to że nie mam dość. To tyle o przyjemności, jaką sprawia oglądanie kolejnej partii ciekawej i różnorodnej fotografii. Przyjemność , przyjemnością ale pozostaje obowiązek poważnego potraktowania każdego oglądanego zdjęcia . Przecież za każdym zdjęciem kryję się konkretny człowiek, jego wrażliwość na piękno oraz jego wrażliwość na czyjąś ocenę. Wiele lat obcowania z wystawami fotograficznymi nauczyło mnie szacunku dla ich twórców. I to bez względu na poziom jaki reprezentuje ich fotografia. Bo każda przesłana na Salon czy inną Wystawę fotografia to swoiste dzieło, ważne dla autora. Kolejnym smaczkiem tej sytuacji jest fakt dokonywania oceny przez innego fotografa. Bo przecież fotografujemy dla innych. Ja osobiście nie wierzę w pracę do szuflady. Chcemy być oglądani i podziwiani. To jest naturalne i nie mamy się czego wstydzić. To cecha młodych entuzjastów ale chyba też uznanych artystów.
I tutaj następuje najistotniejszy fakt dotyczący oceny nadesłanych na Jurajski Salon fotografii. Zderzają się dwie wrażliwości: Moja i Autora który przysłał swoje fotografie. Ale jest jeszcze coś dodatkowego to wrażliwość pozostałych uczestników Salonu. Dla mnie pod słowem wrażliwość kryje się kilka cech: estetyka, kompozycja, technika i wzajemne uzupełnianie się zdjęć w zestawie. Te wszystkie elementy oglądanego zdjęcia muszę przecież uwzględnić. Nawet jeśli czynię to spontanicznie i podświadomie. Dlaczego jedne zdjęcia nam się podobają, a inne nie. Gdy zaczynamy się nad tym zastanawiać analizować nasze zauroczenie to wtedy właśnie zauważamy że dane dzieło jest zbudowane z zastosowaniem podstawowych kanonów estetyki. Te wszystkie moje spostrzeżenia wynikają z wieloletniego i bardzo poważnego przebywania w świecie dobrej fotografii i sztuki szeroko rozumianej. Aby dobrze fotografować należy bywać na bardzo różnych wydarzeniach artystycznych. Wrażenia czy bodźce płynące z tych spotkań ze sztuką, pozostają w naszej podświadomości i w sposób znaczący pojawiają się w naszej twórczości. Gorąco apeluję o takie podejście do uprawianej fotografii. No ale dość tych ogólnych spostrzeżeń Jurora. Każdy z autorów oczekuje dyskusji o swojej fotografii. Sadzę że w czasie wernisażu będę mógł porozmawiać z poszczególnymi autorami i w sposób bardziej sugestywny patrząc na zdjęcie, porozmawiać o nim. Podkreślić jego zalety ale też zwrócić uwagę na słabości. W tym krótkim wstępie dość trudno omówić wszystkie prace. Postaram się skupić na pracach nagrodzonych.
W kategorii "LUDZIE" Adam Sowa z Katowic zauroczył mnie piękną szarością przy przedstawieniu bardzo nieciekawych podwórek. Szarością rzadko stosowaną w barwnej fotografii. Za to Krzysztof Gołuch z Knurowa przekonał mnie pełnym ekspresji zdjęciem z turnieju młodzieżowego tańca Brek Dance. Pożar dymy a szczególnie doskonale sfotografowany właśnie dym to główni bohaterowie zestawu zdjęć Dariusza Pleśniaka z Częstochowy. Strażacy przecież tacy ważni w tych sytuacjach, zeszli na plan dalszy ale nie znikli byli ważni jako kontrapunkty tego dramatu. Kategoria "OTOCZENIE" to odkrycie całkiem nowego widoku odbić i ich zniekształceń w szklanych wieżowcach. Odkrycia tego dokonał Krzysztof Kamiński z Częstochowy. Sygnalizuje nam problem szklanych domów z powieści Żeromskiego i złudnych widoków jakie mogą nas omamić. Roman Szymański ze Świętochłowic nostalgicznie pokazał nam problem odchodzącego śląskiego krajobrazu. Sepia + światło tworzą niespotykany klimat, ciepła i nostalgii. Jurajski klasyczny krajobraz Janusza Stępnia z Częstochowy to temat wielokrotnie fotografowany. Jednak ten wrażliwy i dobrze czujący nastrój wichrowego skalnego pejzażu autor, pokazał nam coś więcej, piękno, grozę i szarość chmur w przekątnej kompozycji bardzo, bardzo ciekawej!
Kategoria "EKSPERYMENT" Adam Palenta pokazał co można zbudować z dłoni, palców czy przedramienia. Jak ma się wyobraźnię to świat odrealnionych postaci. Mogą to być Dinozaury, dla mnie były to przedziwne ludzkie formy. Pełne ekspresji i dramatyzmu. Co maże osiągnąć ludzka wyobraźnia! Sami nie wiemy, ciągle odkrywamy coś nowego i niezwykłego. Edyta Pilichowska z Częstochowy pokazała nam bardzo nostalgiczny cykl pejzażu ze zwiewną dziewczyną a wszystko w stylu starej fotografii. A wszystko zaczyna się w lustrzanym odbiciu dziewczyny spoglądającej w studzienne lustro wody. Metafora przenosząca widza w stary świat wzmocniony kręgami światła które wynikają z kręgów wody na którą patrzy młoda dziewczyna. Tomasz Zaborowicz w "Krwawej stali" bardzo konsekwentnie i mocno zestawił kolor czerwieni i czerni. Czerwień bardzo mocna i sugestywna dominując wzmacnia dramaturgię teatralnego spektaklu. Sfotografowani aktorzy schodzą na plan dalszy, są tylko wypełnieniem obrazu. Dobrze zastosowany filtr spełnia swoją rolę, ale tylko w rękach świadomego twórcy. Te krótkie refleksje muszę zakończyć moim bardzo osobistym wyróżnieniem przyznanym bardzo skromnej ale jakże pięknie sfotografowanej łące pełnej Chabrów Pawła Wróblewskiego z Częstochowy. Kolor i plastyka tej łąki wynikająca z dobrego oświetlenia, to coś co potrafiło mnie urzec
Rozterki rozterkami a radość oglądania kolejnej wystawy jest najważniejsza.

Andrzej Koniakowski ZPAF

Od 25 października zapraszamy do GALERII FOTOGRAFII SRT-FOTO w Częstochowie na wystawe II SALONU JURAJSKIEGO.


16 październik 2002
Bezdomna na Śląsku.....

INFORMACJA PRASOWA
Projekt znanych polskich fotografów Tomka Sikory i Andrzeja Świetlika

w Katowicach!

26 października odbędzie się trzecia wystawa Galerii Bezdomnej. Tym razem "Bezdomnych" przygarną Katowice, a konkretnie galeria "Szyb Wilson" działająca od niedawna w opuszczonym szybie kopalni "Wieczorek". Dokładny adres to Katowice - Janów, ul. Oswobodzenia 1. Więcej o tym miejscu i działającej tam galerii można się dowiedzieć pod adresem http://www.szybwilson.prv.pl/ W sobotę 26 października: o godzinie 11 zaczynamy rozwieszanie prac, wernisaż planujemy na godz. 18. Tym razem wystawa potrwa dwa tygodnie, do soboty 9 listopada.
GALERIA BEZDOMNA
Pomysł GALERII BEZDOMNEJ narodził się w głowach dwóch znanych polskich fotografów Tomka Sikory i Andrzeja Świetlika. Bezdomna - bo nie ma stałego miejsca, pojawia się na chwilę i znika by ponownie otworzyć swoje podwoje w zupełnie innym miejscu. Pojawia się tam, gdzie tylko znajdzie się wolne miejsce gotowe na jakiś czas przygarnąć fotografię.
Pomysł na zorganizowanie wystaw jest bardzo prosty. Najpierw szukamy wolnych miejsc (opuszczone fabryki, pomieszczenia przed remontem i wszelkie inne pustostany). Potem ustalamy z ich właścicielami czy można by i na jak długo urządzić w nich ekspozycję. Ważne jest, że miejsca te mają być udostępnione za darmo, albowiem GALERIA BEZDOMNA funkcjonuje bez żadnych nakładów finansowych. Następnie pocztą pantoflową wysyłamy wici do potencjalnie zainteresowanych wystawieniem się osób, w miarę możliwości korzystamy też z pomocy mediów.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o skontaktowanie się z nami mailowo (jakubwiniarski@poczta.onet.pl) - wówczas dopisujemy ich do listy kontaktowej i automatycznie powiadamiamy o szczegółach dotyczących wystawy, a także zawiadamiamy o dalszych działaniach BEZDOMNEJ.
Specyfiką GALERII BEZDOMNEJ jest brak wstępnych eliminacji. To, co zostanie na wystawie pokazane zależy tylko i wyłącznie od poziomu autocenzury wystawiających osób. Po pierwsze nie dobieramy wystawców: pokazać swoje prace może każdy kto chce: i fotograficzne gwiazdy, i profesjonaliści, i początkujący fotografowie, studenci i amatorzy. Po drugie nie selekcjonujemy także prac - nie narzucamy tematyki, techniki, formatu i ilości pokazywanych przez autorów fotografii. Zdjęcia mogą być zarówno oprawione w pozłacane ramy jak i można pokazać "gołe" odbitki przyklejone do ściany.
W wyznaczonym dniu rozpoczęcia wystawy wszyscy autorzy przychodzą ze zdjęciami i wszelakim sprzętem służącym do ich powieszenia, cokolwiek by to było: młotek i gwoździe, taśma dwustronna i wszelkie inne przylepce, sznurki, linki itd. Każdy sam znajduje sobie wolny kawałek ściany (czy podłogi lub sufitu) i zawiesza swoje prace. Mile widziane są wszelkie niekonwencjonalne sposoby ekspozycji - na pierwszej wystawie w Warszawie zdjęcia zawisły na drabinie, stalowych stelażach, kafelkach w toalecie, balustradzie na schodach, leżały na podłodze w skrzynce po ziemniakach.
Kiedy umilknie już stukanie młotków i wszystkie prace już zawisną przychodzi czas na wernisaż. Na umówioną godzinę przybywają wszyscy autorzy wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi. Każdy, jeśli chce, przynosi ze sobą coś, czym mógłby poczęstować swoich znajomych. I następuje ogólna integracja.
Przez cały okres trwania ekspozycji sami autorzy mają pieczę nad wystawą - ustalane są dyżury do pilnowania. Każdy musi poświęcić trochę czasu na doglądanie prac kolegów i swoich. Przed wystawą też chętni zgłaszają się do uprzątnięcia przeznaczonych na wystawę pomieszczeń.
Ostatniego dnia wystawy robimy zakończenie: powtórkę z wernisażu. Po tym każdy demontuje swoją ekspozycję i zabiera zdjęcia.
I tak to wszystko mniej więcej wygląda. Trzeba by jeszcze zadać pytanie po co to całe zamieszanie. Powodów znalazłoby się kilka.
GALERIA BEZDOMNA ma umożliwić pokazanie się publiczności tym wszystkim, którzy w innym przypadku nie mieliby takiej szansy. Tym, których nie stać na wystawienie się w szacownych galeriach i tym, którym nigdy z życiu nie przyszłoby to do głowy. To szansa dla studentów fotografii i początkujących fotografów na bycie zauważonym. Dla profesjonalistów to możliwość pokazania swoich autorskich prac, których czasem nie wkłada się do komercyjnych portfolio. Dla amatorów okazja do podzielenia się swoimi zdjęciami z gronem nieco szerszym niż rodzina i krąg najbliższych przyjaciół. Dla nieśmiałych zaś zachęta do wyciągnięcia odbitek z szuflady.
BEZDOMNA w swoim zamyśle ma stać się także swego zarówno konfrontacjami jak i cyklicznym świętem fotografii. Przychodząc do GALERII każdy ma szansę zobaczyć "co w trawie piszczy", poznać autorów i porozmawiać z nimi, a może i nawet kupić sobie zdjęcie. Dla fotografów to szansa wzajemnego poznania się i integracji środowiska. Poza tym zapraszamy na wystawę nie tylko fotografów, także muzyków, didżejów, mimów i wszelkiej maści niezależnych artystów aby zaprezentowali się przy okazji naszej wystawy.
BEZDOMNA jest przedsięwzięciem niezależnym i ma w sobie coś z atmosfery sqotu. Po pierwszej wystawie, która miała miejsce w końcu maja w Warszawie w udostępnionej nam przez p. T. Matana kamienicy (uczestniczyło w niej niemal 180 autorów, którzy pokazali razem około 2000 prac) powstało już grono zapaleńców, którzy propagują naszą ideę w swoich środowiskach i już przemyśliwają o zorganizowaniu wystawy w swoich rodzinnych miastach. Informują się także nawzajem o ciekawych wydarzeniach i wystawach fotograficznych odbywających się w całej Polsce. Druga wystawa GALERII BEZDOMNEJ miała miejsce w dniach 3 - 11 sierpnia 2002 w Gdańsku. W udostępnionej przez spółkę developerską SYNERGIA99, właściciela terenów należących dawniej do Stoczni Gdańskiej, hali stoczniowej z lat czterdziestych ubiegłego wieku. Wystawa zgromadziła 330 autorów z całej Polski, a odwiedzający Galerię goście mogli na dwóch poziomach obejrzeć około 3500 zdjęć.
26 października odbędzie się trzecia wystawa Galerii Bezdomnej. Tym razem "Bezdomnych" przygarną Katowice, a konkretnie galeria "Szyb Wilson" działająca od niedawna w opuszczonym szybie kopalni "Wieczorek". Więcej informacji, relacje prasowe i zdjęcia z poprzednich edycji znaleźć można w internecie na stonach www.fotopolis.pl
Szczegółowych informacji zainteresowanym dziennikarzom udzielą pomysłodawcy oraz organizatorzy Galerii Bezdomnej w Katowicach:

Warszawa:
Andrzej Świetlik - tel. 601 225 887
Tomek Sikora - tel. 602 212 544
Jakub Winiarski - tel. 602 41 88 31

Katowice:
Rafał Klimkiewicz - tel. 601 449 172 (Klub Fotografii Prasowej, T.Śląska, Rzeczpospolita)
Józef Wolny - tel. 601 438 372 (Śląskie Towarzystwo Fotograficzne, www.stf.prv.pl )
Andrzej Koniakowski - tel. 503 731 777 (Związek Polskich Artystów Fotografików)


Zapraszamy na naszą wystawę ! Prosimy aby za pomocą Waszych mediów nagłośnić tą idee oraz o zaprosić Waszych czytelników, słuchaczy i widzów na wystawę w "Szybie Wilson". Prosimy także o powiadomienie wszystkich potencjalnie zainteresowanych: autorów, środowiska kulturalne itp. Liczymy na Waszą pomoc. Dziękujemy i...
Do zobaczenia na wystawie w sobotę 26 października!

W imieniu organizatorów,
Rafał Klimkiewicz
GALERII BEZDOMNEJ PATRONUJĄ:
portal WWW.FOTOPOLIS.PL
portal WWW.NASZEMIASTO.PL

Józef Wolny


12 październik 2002
Lokalny plener fotograficzny - "Plener w skansenie "

Kolejne plenerowe spotkanie STF za nami .Wspolne fotografowanie,mile pogaduszki w knajpie,kluski z modra kapusta...... .
Obecnosc nowych sympatycznych ludzi zarazonych fotografia .
Bylo milo i cieplo mimo zimnego wietrznego dnia. Kto nie byl- niech zaluje.

Józef Wolny

Zdjęcia ze spotkania

7 październik 2002
Fotografia w czasach zgiełku

Pragne poinformowac że nasz kolega Jozek bierze udział
w wystawie która jest częścią Festiwalu Fotografii Czarno Białej
zorganizowanego przez portal internetowy LATARNIK
GRATULUJEMY....

MAYKY

1 październik 2002
Szesnaste spotkanie ŚLĄSKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO.

Spotkanie bylo poswiecone ostatecznemu wyborowi prac na wystawe STF.Cieszy fakt ze pojawiaja sie nowi ludzie pokazujacy ciekawe prace jak zdjecia z AFRYKI ktore pokazala nasza nowa kolezanka .Jest to o tyle wazne ze za dwa tygodnie jest ostateczny termin oddawania prac na wystawe STF. Zapraszam wszystkich na wystawe Piotra Szymona jutro/02.10.2002/ w MUZEUM ARCHIDIECIEZIALNYM . Mielismy okazje zobaczyc prace Krzyska Chrobaka nagrodzone na konkursie INTEGRACJA .Zdjecia znakomite ,gratulacje..... W Niedziele zapraszam na gielde fotograficzna ,bedzie okazja pogadac po dokonaniu zakupow ... W sobote 12 pazdziernika o 10 rozpoczynamy plener w skansenie ,zgodnie z pomyslem Zbyszka . Nastepne spotkanie STF 15 pazdziernik ,godz 18 tradycyjnie siedziba ZPAF /KATOWICE-UL.WARSZAWSKA/.
Jozef Wolny

Józef Wolny


17 wrzesień 2002
Piętnaste spotkanie ŚLĄSKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO.

Strona internetowa STF zawisnie na nowym niezawodnym serwerze .
Zebralismy pieniażki i dzieki Mayky-emu /DZIEKUJEMY/nie bedzie klopotu z otwieraniem strony.
Ciesza tez galerie indywidalne kolegow /www.tomalka.prv.pl//www.burkow.prv.pl/.
Do tych galerii beda w najblizszym czasie linki z strony STF. Z przyjemnoscia informuje o sukcesie Krzysia Chrobaka w, zdobyl pierwsza nagrode w konkursie fotografii ilustrujacej zycie ludzi niepelnosprawnych. Serdecznie gratulujemy!!!!!
Na spotkaniu pokazalismy prace na wystawe ,prosze myslec o powiekszeniach. Polecam tekst o wystawie naszej kolezanki Barbary z ZOR. Zapraszam na spotkanie STF 1 pazdziernika ogodz 18 tradycyjnie w galerii ZPAF na ulicy Warszawskiej


Józef Wolny


16 wrzesień 2002
AKT - Barbary Langiewicz

Uczestnicząc w uroczystościach 70-cio lecia urodzin Ludwika Wacławczyka człowieka instytucji w Śląskiej fotografii miałem okazję´ odwiedzić Wystaw´ Fotografii młodszej jego i naszej Koleżanki Barbary Langiewicz.
Maleńka wystawa "AKTU " w Żorskiej kawiarence Wall - Street urzekła mnie swoja niewielka forma podania.
Kilka czarno białych aktów zostało podane w niedużym formacie na biało-czarnych przestrzeniach i stworzyło ciepły klimat w tym kawiarnianym wnętrzu. Same zdjęcia to bardzo wysublimowane w formie i treści kobiece akty.
Jest to fotografia bardzo ciekawa tak technicznie jak i artystycznie. Autorka w sposób bardzo dojrzały pokazała piękno kobiecego ciała . Życzmy sobie więcej takich skromnych ekspozycji dekorujących wnętrza kawiarń a kawa w nich pita będze nam bardziej smakowała .

Andrzej Koniakowski ZPAF



3 września 2002
Czternaste spotkanie ŚLĄSKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO.

No i skończyły się wakacje... Pełni wrażeń, chęci, nowych pomysłów i planów wróciliśmy do STFu. Piszę wróciliśmy, choć przecież spotkania odbywały się w czasie wakacji także. Jednak koniec wakacji stanowi cezurę. Zaczyna coś nowego.

Boleśnie odczuliśmy nieobecność Józefa - naszego guru, przyjmujemy jednak usprawiedlienie... Praca, praca praca... uff.

Dzielnie zastąpił go Krzysztof.

Krzysztof pokazał nam efekty zabawy w fotografię otworkową, jaką popełnił na wyjeździe z Józefem. Opowiedział jak to się robi... I wśród śmiechu radości utrzymał nas przez prawie 5 minut przed "obiektywem", czyli dziurką wielkości 0,0... mm.

Potem wysypały się na stoły stosy fotografii. Nie próżnowaliśmy!!!! Zdjęć wiele znakomitych, niejednolitych. Czarno-białych, kolorowych, malowanych. A tak !! Malowanych... Były na zdjęciach miasta i góry, ludzie i łódki, dalekie krainy i zakonnice, kwiaty i nagrobki, tancerze i nagie kobiety. Jakiż ten świat jest piękny i bogaty.

A teraz zadanie domowe obowiązkowe!!!!!!!!! Godzina ZERO się zbliża. Nasza wystawa!!! Pora najwyższa. Każdy... (sprawdzę osobiście) jest ZOBOWIĄZANY przynieść na następne spotkanie zdjęcia, które będzie chciał zaprezentować na wystawie. Jeśli nie będzie mógł przyjść, niech przyśle zdjęcia przez kuriera. Pracy mamy dużo, a czasu mało...

A więc do dzieła!!!!!!!!!!!!

Pokażmy innym... jaki piękny jest ten świat.

Beata Nosal

20 sierpnia 2002
Trzynaste spotkanie SLASKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO.

FILMOWE SPOTKANIE ... Na ostatnim spotkaniu przez dwie godziny ogladalismy filmy pokazujace prace ,przemyslenia i inspiracje kilku czolowych fotografow swiata .Bylo to dla mnie jak uderzenie mlotem....tyle informacji ,postaw tworczych ,znakomitych zdjec .I jak tu odnalezc wlasna droge ,jest o czym myslec kochani.... .Rozmawialismy tez o zjawisku FOTOGRAFII OTWORKOWEJ .Jest na stronie testowa fotografia wykonana otworkiem.Jesli to was ciekawi na nastepnym spotkaniu mozemy o tym porozmawiac, a moze zorganizujemy plener...?.Zapraszam wiec na spotkanie 3 wrzesnia , o godz 18 w siedzibie ZPAF

Józef Wolny

6 sierpnia 2002
Dwunaste spotkanie SLASKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO.

Witam ,po udanym wakacyjnym spotkaniu.Kochani chce sie zyc.....
Portrety naszej kolezanki prezentowane na spotkaniu mialy w sobie tyle ciepla
i spokoju ,zdjecia przy oknie zas byly owiane jakas tajemnica ....
kobiecego ciala .Te zdjecia to pierwszy moze jeszcze niesmialy, ale udany krok
w strone bardzo subtelnej znakomitej fotografii.
Sam sie zastanawiam czy nie pofotografowac w podobnych klimatach...
Jest tez dobra wiadomosc techniczna ,Adas zrobil komputerowa prezentacje .
Jest znakomicie prosta w formie graficznej i moze byc znakomita plaszczyzna
do prezentacji zdjec.Dziekujemy Adamie za pomysl i realizacje.
Nastepne spotkanie 20 sierpnia ,wakacje sie koncza .....
pora sie mobilizowac ,od wrzesnia startujemy z nowa energia .

Józef Wolny


27 lipca 2002
PLENER W SKANSENIE

Plener sie odbyl z wielka pompa i kluskami z MODRA... kapusta .Kto nie byl niech zaluje ....Bylo troche o cyfrowkach ,troche teoretycznie i praktycznie o aparacie 4*5 cala .W skansenie zas sporo dowiedzielismy sie o trutniach i miodzie .Nie zabraklo oczywiscie milej atmosfery i fotografowania ....Reszte zobaczcie na zdjeciach.

Józef Wolny

Zdjęcia ze spotkania

18 lipca 2002
Jedenaste spotkanie SLASKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO.

Witam wszystkich.Za nami wernisaz znakomitej wystawa PIOTRA SZYMONA
i JEDENASTE mocno METAFOTOFIZYCZNE spotkanie .
Na spotkaniu zobaczylismy na video znakomity film o fotografowaniu w zakladzie psychiatrycznym.....
Wszystko zas skonczylo sie wyborna dyskusja o filozofii zycia z aparatem fotograficznym .Ciekawa jak zwykle byla prezentacja zdjec czlonkow STF.A teraz sprawa najwazniejsza :
NASTEPNE SPOTKANIA STF ODBYWAC SIE BEDA W PIERWSZY I TRZECI WTOREK MIESIACA
Zmiana jest zwiazana z sprawami finansowymi lokalu GALERII .Licze na zrozumienie sytuacjI.Ta zmiana pozwoli nam okreslic terminy spotkan do konca roku. Tomek umiesci na liscie dyskusyjnej daty spotkan w kalendarzu.
Pozdrawiam i zapraszam na spotkanie 6 sierpnia .Oczywiscie wczesniej spotkamy sie na plenerze....

Józef Wolny


4 lipca 2002
Dziesiate spotkanie SLASKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO.

Czas biegnie szybko ....To juz 10 spotkanie za nami .
Mila atmosfera,znakomicie prowadzona przez Andrzeja Koniakowskiego ocena prac .
Cieszy obecnosc nowych ,mlodych ludzi zafascynowanych fotografia .Milo tez obserwowac sympatyczna zazylosc "starych STF-owcow".STF staje sie powoli czyms waznym ,to troche tak jak namiastka rodziny...... OK , nie ma watpliwosci fotografia nas laczy i mysle ze jeszcze dlugo milo bedzie sie spotkac w galerii ZPAF . Warto jednak sobie zadac pytanie co dalo nam wszystkim te 10 spotkan ,czy wzbogacilismy nasze fotograficzne widzenie swiata .Moze na liscie ktos sie pokusi o ocene tego co bylo i sprecyzuje swoje oczekiwania...... Konczac ,zycze WWWZ czyli wybitnie wyuzdanych wizualnie zdjec i zapraszam na ...wystawe PIOTRA SZYMONA 17 lipca o godz 18 w galerii ZPAF

Józef Wolny


2 lipca 2002
PIELGRZYMI KALWARYJSCY -WYSTAWA FOTOGRAFII PIOTRA SZYMONA

Zapraszamy na otwarcie wystawy przyjaciela STF fotografika Piotra Szymona .
Wystawa jest opowiescia o MISTERIACH DROGI KRZYZOWEJ jakie co roku odbywa sie w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Wernisaż wystawy odbędzie się 17 lipca 2002 o godz 18.00 w "GALERII KATOWICE" ZPAF

Józef Wolny

Zdjęcia z wernisażu

24 czerwca 2002
SUKCESY MARTY I KRZYSZTOFA.

Nasz kolega STF-owiec Krzysztof Chrobak dostal wyroznienie na FESTIWALU SZTUKI WYSOKIEJ w Bytomiu za zdjecie czarno biale .Jest to spory sukces biorac pod uwage znakomite nazwiska osob bioracych udzial w festiwalu.GRATULACJE
Krzysztof i jego zona Marta Chrobak sa tez wspolautorami wystawy SESJE W CZERNI I BIELI pokazujacej miasto Bytom.Wystawe mozna zobaczyc w biurze promocji miasta .Wystawie towarzyszy swietnie wydany katalog.GRATULACJE

Józef Wolny


20 czerwca 2002
Spokojne i sympatyczne bylo to spotkanie .Zabraklo niestety dziewczyn .... gdzie sie podziewacie dziewczyny....Przepraszam gosciem STF byla pani Kasia Lata -Wrona ktora zabrala glos w ocenie prac .Prac jak na upaly bylo sporo,wiele ciekawych .Osobiscie podobaly mi sie eksperymenty z starym aparatem 6*9.Mam nadzieje ze prowadzone przez Maykiego NA TAPECIE zmobilizuje nas do ciekawej rywalizacji.Tak wiec do aparatow PANOWIE I PANIE... Nie sposob nie wspomniec o zdjeciach Piotra Szymona prezentowanych na koncu ,sa znakomite !!!! Pozdrawiam i zapraszam na nastepne spotkanie 4 Lipca .

Józef Wolny


6 czerwca 2002
Slajdowisko fotoreporterów Dziennika Zachodniego.

Odbyło się drugie slajdowisko w STF .Tym razem prace prezentowała grupa fotoreporterów DZ. Pokazano około 200 zdjęć pokazujących życie codzienne ,ważne wydarzenia ,osobistości świata sportu i polityki.Cieszy obecność wielu gości zainteresowanych fotografia oraz fotoreporterów z innych śląskich gazet .Zobaczyliśmy wiele znakomitych zdjęć ,sama zaś prezentacja stała się przyczynkiem do burzliwej dyskusji o zawodzie fotoreportera. Następne spotkanie STF odbedzie się 20 czerwca o godz. 18.00 tradycyjnie w galerii ZPAF przy ulicy Warszawskiej.


Józef Wolny

Zdjęcia ze spotkania

23 maja 2002
Prezentacja fotografii prasowej Piotrka Bławickiego

Znakomite zdjęcia, przemyślane i bardzo precyzyjnie skomponowane fotoreportaże, ciekawe informacje o pracy fotoreportera. Tak można skomentować slajdowisko jakie pokazał Piotr Bławicki fotoreporter SUPER EXPRESU. Wszystko zaś zakończyło się długą, interesującą rozmową o dokumentowaniu otaczającego nas świata .

W sumie bardzo udane spotkanie. Mam nadzieję ze kilka zdjęć Piotrek Bławicki zgodzi się umieścić na stronie STF w galerii VIP-ów.

Poza Piotrem w spotkaniu uczestniczyli fotoreporterzy GAZETY WYBORCZEJ , DZIENNIKA ZACHODNIEGO, TRYBUNY ŚLĄSKIEJ. Jest to udokumentowane zdjęciem i liczymy w STF że i oni zaprezentują nam swoje prace .

Pozdrawiam i zapraszam na spotkanie STF 6 czerwca o godz 17 w galerii ZPAF

Józef Wolny

Zdjęcia ze spotkania

16 maja 2002
WERNISAŻ WYSTAWY ZBYSZKA TURONIA: "INDIE"

      Świetne zdjęcia, miła atmosfera FOTO-PUBU na ulicy Moniuszki, znakomite spotkanie "fotografistów przy piwku". Pierwsza niewirtualna wystawa w STF. Gratulacje!. Galeria internetowa Zbyszka dostępna jest pod adresem http://www.stf.prv.pl/zbigniew.turon.

      Miło też nam było poznać najmłodszą w historii STF-owiczkę, czyli pociechę Mayky'ego - wszystko jest udokumentowane :-)

Mamy nadzieję że w ślady Zbyszka podążymy wszyscy.......

Józef Wolny, Jacek Gruszczyński

Zdjęcia z wernisażu

9 maja 2002
      Witam serdecznie. Mamy powody do zadowolenia... Nasze działania zaakceptował i pozytywnie ocenił sam szef śląskiego okręgu ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW FOTOGRAFIKÓW pan Jakub Byrczek. Są możliwości działania, galeria stoi otworem dla ciekawych prezentacji. Powinno nas to motywować do dalszego doskonalenia naszych umiejętności ...

      Cieszy obecność nowych STF-owców. Udana była prezentacja naszych fotografii, jesteśmy na dobrej drodze. Bardzo dobre prace pokazał Stanisław Michalski. Wiele można się nauczyć z jego zdjęć o roli światła w tworzeniu obrazu fotograficznego.

      Mam nadzieję ze wszyscy polubili Zbyszka i jego wesołe usposobienie. Kończąc zapraszam na wystawę Zbyszka Turonia w FOTO-PUBIE przy ulicy Moniuszki 16 maja o godz 18.

      Następne spotkanie 23 maja, galeria ZPAF ,godz 18.

Józef Wolny




6 maja 2002
      Witam serdecznie po pierwszym plenerze, kolejne sympatyczne spotkanie za nami, ilustrują to zdjęcia z pleneru. Zobaczyliśmy NIKISZOWIEC jego muzeum oraz wspaniałą galerię WILSON. Pogadaliśmy i pofotografowaliśmy. Galeria WILSON zrobiła na nas szczególnie duże wrażenie, przestrzeń, światło i niesamowita wystawa rzeźby Andrzeja S. Duże przeżycie....na pewno warto w tej galerii bywać ...

      W galerii Andrzeja Koniakowskiego można zobaczyć trzy zdjęcia - impresje na temat rzeźb w galerii Wilson [wkrótce się pojawią...].

      Przypominam o następnym spotkaniu 9 maja i gromadzeniu prac na wystawę STF. Pozdrawiam.

Józef Wolny

zdjęcia z pleneru

18 kwietnia 2002
      Witam wszystkich serdecznie po mocno fotograficznym piątym spotkaniu. Atmosfera znakomita, wiele ciekawych prac, udana prezentacja Andrzeja Koniakowskiego. Cieszy obecność nowych kolegów i koleżanek. Zdjęcia na stronie są tego dokumentacją. Tak trzymać!!!
       Spotykamy się na 1-majowym plenerze, zbiórka 8 rano przed ZPAF na ulicy Warszawskiej. Liczę na 100% frekwencję.
       Następne spotkanie 9 maja w czwartek, godz18 ,siedziba ZPAF. Dobrze było by pojawić się na tym spotkaniu z pracami wykonanymi na plenerze w Nikiszowcu. Wątpliwości i pytania omawiamy na liście dyskusyjnej .
Pozdrawiam

Józef Wolny




17 kwietnia 2002
      Na jutrzejszym spotkaniu pan Andrzej Koniakowski, artysta fotografik, będzie prezentował swoje prace. Prezentacji będą towarzyszyć refleksje nad miejscem fotografii we współczesnym świecie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy - Galeria ZPAF, Katowice, ul. Warszawska 5, godzina 18.


Jacek Gruszczyński, Józef Wolny


7 kwietnia 2002
      Informujemy że 10 kwietnia o godzinie 17 w Urzędzie Miejskim w BIELSKU-BIAŁEJ odbędzie się wystawa członków BESKIDZKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO. Gratulujemy kolegom i koleżankom z BTF.

BTF - strona WWW

STF-owcy


4 kwietnia 2002
      Witam serdecznie po czwartym spotkaniu ŚLĄSKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO. Atmosfera była znakomita, prace koleżanek i kolegów pokazane w prezentacjach były ciekawe, w czasie dyskusji nad ich walorami nie brakowało emocji... Widać to na zdjęciach ze spotkania, wszystko zakończyło sie jednak fachową, rzeczową dyskusją .
      Gościliśmy na spotkaniu fotografików Piotra SZYMONA, Stanisława MICHALSKIEGO i Andzeja KONIAKOWSKIEGO. Cenimy sobie wysoko ich pomoc i zaangażowanie w spotkania STF.
      W najbliższym czasie większość z nas znajdzie się na LIŚCIE DYSKUSYJNEJ STF założonej w serwisie YAHOO. Zachęcam do korespondencji, mamy też do dyspozycji czat i kalendarium.
       Spotkanie zakończyliśmy zbiorowym zdjęciem członków STF, myślę że to początek dobrej tradycji. Zapraszam na giełdę foto w pierwszą niedziele kwietnia w godz 9-13. Zapraszam też na następne spotkanie 18 kwietnia, o godzinie 18, do siedziby ZPAF przy ulicy Warszawskiej.

Józef Wolny




23 marca 2002
      DOBRE WIEŚCI - ŚLĄSKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE MA OPIEKUNA ARTYSTYCZNEGO.

      Otrzymałem bardzo miły list od Andrzeja Koniakowskiego, uznanego fotografika katowickiego ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW FOTOGRAFIKÓW. Wyraża on pozytywna opinie o naszej pracy. Pisze, że cieszy go fakt, iż znajomości internetowe i pasję fotograficzną przekuliśmy w konkretne, niewirtualne spotkania STF-u. W związku z tym, że od początku naszej działalnśsci cieszymy się jego życzliwością, zaproponowaliśmy Andrzejowi Koniakowskiemu funkcję artystycznego opiekuna naszych poczynań. Propozycja została przyjęta a my cieszymy się że jego wiedza, doświadczenie i umiejętności fotograficzne mogą pomóc nam w organizowaniu pracy STF i poznawaniu sekretów sztuki i filozofii fotografowania.

       Poza tym w najbliższym czasie stworzymy na naszej stronie internetowej Galerię VIP-ów. Pierwszym uczestnikiem tej galerii będzie Andrzej Koniakowski. W przyszłości będziemy rozwijać tę galerię, umieszczać tam prace i informacje o uznanych fotografach, z którymi uda nam się nawiązac kontakt internetowy a może i osobisty. Prace pozyskane od wybitnych fotografów będą silnym atutem naszej strony internetowej.

Józef Wolny


21 marca 2002
     Witam serdecznie po trzecim spotkaniu Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Pojawilo się dziś w naszych szeregach wielu młodych ludzi zainteresowanych sztuką fotografowania. Mam nadzieję, że szybko się do siebie przekonamy, może zaprzyjaźnimy, tworząc silną grupę ludzi robiących nowoczesną autorską fotografię.Wszystko na to wskazuje, bo w prezentacjach nowych ludzi STF zobaczyliśmy wiele ciekawych zdjęć. Mam nadzieję że szybko pojawią się one na naszej stronie internetowej. Dzięki życzliwości fotografika ZPAF Andzeja Koniakowskiego zobaczyliśmy też fotografie Adama Bogusza i Zofii Rydet z lat 70-tych.

      Następne spotkanie odbędzie się 4 kwietnia, tradycyjnie w siedzibie ZPAF na ul.Warszawskiej o godz 18. Chciałbym zrobić na nim PIERWSZE OFICIALNE ZDJĘCIE FOTOGRAFÓW ŚLŚSKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEG. Chciałbym by było zrobione w konwencji zdjęcia strażackiego przy aparacie studyjnym w pierwszej sali Galerii ZPAF. Mam nadzieję na 100-procentową obecność, zdjęcie umieścimy na stronie internetowej i będziemy aktualizowac co jakiś czas.

      Fotografie na stronę internetową nadsyłamy do Jacka na adres astarot@1000lecie.pl.

      Pozdrawiam życząc dobrego światła -Józef Wolny




Gratulujemy!
      Śląskie Towarzystwo Fotograficzne gratuluje grupie fotograficznej PRECEL udanej autoprezentacji na łamach GAZETY WYBORCZEJ w Katowicach. Podziwiamy osiągnięcia, życzymy sukcesów.

Miłośnicy szlachetnej sztuki fotografowania,
członkowie ŚLĄSKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO.
Katowice15,03,2002



Kolejne spotkanie - 7 marca 2002
     Odbyło się drugie oficialne spotkanie ŚLĄSKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO. Uczestniczyliśmy w otwarciu wystawy fotografii stykowych Andrzeja Jerzego LECHA, oraz zobaczyliśmy prezentacje nowych członkow ZPAF w Katowicach.
      Było intensywnie, fotograficznie i sympatycznie... Zobaczyliśmy zdjęcia Kazimierza Seko, Piotra Szymona, Andrzeja Lecha, Stanisława Michalskiego, Macieja Stobierskiego, Jowity Mormuł. W gronie ludzi STF pogadaliśmy o portrecie i fotografiach "WWW". Niewtajemniczonym podpowiadam ze trzy razy WWW oznacza... wybitnie wyuzdane wizualnie. Oczywiście fotografie.
     Pozdrawiam i zapraszam wszystkich na spotkanie STF 21 marca o godz18 w siedzibie ZPAF na ulicy Warszawskiej .



Józef Wolny

Pierwsze kroki...
     21 lutego grupa miłośników fotografii w Katowicach powołała do działania Śląskie Towarzystwo Fotograficzne.

      STF to grupa życzliwych sobie ludzi chcących doskonalić swoje umiejętności w szlachetnej sztuce fotografowania.Większość z nich to dobrzy znajomi z internetowych fotograficznych list dyskusyjnych.Świat wirtualny ma jednak swoje ograniczenia, więc zrodził się pomysł spotkań poza siecią. Członkowie STF zapraszają w swoje szeregi wszystkich, których fascynuje zapis zmieniającej się czasoprzestrzeni, bez względu na wiek, umiejętności czy status zawodowy. W planach są realizacje projektów fotograficznych, plenery, wystawy. Celem na dziś jest stworzenie portfolia członków na internetowej stronie poświęconej fotografii i działaniom Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Są pragnienia by nawiązać do chlubnych tradycji działań Śląskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii oraz Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego.

      Pierwsze oficjalne założycielskie spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości władz ZPAF w lokalu Związku w Katowicach na ulicy Warszawskiej. Gośćmi honorowymi byli życzliwi inicjatywie towarzystwa artyści fotograficy Andrzej Koniakowski i Piotr Szymon. Już na pierwszym spotkaniu służyli radą i fachową oceną prac członków STF-u.

zdjęcia ze spotkania

Józef Wolny